Średnie bezrobocie oraz zarobki w Polsce i Europie

Chaos ogarnia Europę – prognozy gospodarcze nie są wesołe. Pomysłem na przetrwanie tego niespokojnego okresu może być wybranie takiego miejsca zamieszkania, aby zapewniało nam ono w miarę bezpieczną pracę oraz dochód.

Powyżej znajduje się aktualny wykres przedstawiający średnie zarobki oraz bezrobocie w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii. Nie ma na nim Szwajcarii jedno jednak jest pewne – jest to kraj zdecydowanie polecany jeśli chodzi o podjęcie pracy – niewiele jest w dzisiejszym świecie tak bezpiecznych przystani jak Szwajcaria.

Europejczycy na wzór Amerykanów powinni stawać się coraz bardziej mobilni. Polacy już teraz potrafią tacy być. Co rusz słyszę o kimś z moich własnych znajomych albo znajomych naszych znajomych, że przeniósł się a to na Maltę, a to właśnie do Szwajcarii. Inni szukają swojego miejsca w Luksemburgu czy też w Niemczech.

Jeszcze inni planują powrót z emigracji do Polski. Dla tych właśnie osób mamy kolejny wykres. Przedstawia on średnie zarobki oraz bezrobocie w poszczególnych rejonach Polski. Należy niestety zauważyć, że średnia wyliczona w tym zestawieniu nie oddaje przeciętnego średniego poziomu zarobków, ze względu na spore nierówności – czyli ogromna większość zarabia mniej niż średnią, natomiast stosunkowo niewielu szczęśliwców zarabia sporo ponad tą wielkość.

 

Na koniec zestawienie bardzo ciekawe bo oddające skalę napływu środków zarobionych przez Polaków na emigracji do kraju. Spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniem, że spora część Polski żyje z ‘socjalu’ przesyłaneg im przez ich krewnych, co nie jest do końca pozytywnym zjawiskiem. Nazywajmy to jak chcemy nie ulega jednak wątpliwości, że bez tych pieniędzy PKB nad Wisłą byłby znacząco niższy. Może to właśnie jest odpowiedź na pytanie skąd się wzięła nasza Zielona Wyspa:)

 

 

 


44 607 wyświetleń