Egzotyczne owoce

Peru jest rajem dla wegetarian. Tak niezliczonej ilości warzyw i owoców nie spotkacie w wielu krajach. O ile owoce są konsumowane w dużych ilościach i ze smakiem, to warzywa stanowią jedynie mały dodatek do głównych potraw. Peruwianczycy nie znają sałatek, czy surówek, nie potrafią ich przygotowywać, więc również ich nie jadają.

Natomiast ciekawym nowych smaków, egzotyki kulinarnej i lepszemu poznaniu kraju Inków od kuchni polecam wizytę na jednym z targowisk, a na pewno będziemy zdumieni mnogością rzeczy których nie znamy.

Oskomian Pospolity, Męczennica, Morwa Indyjska, znacie te nazwy? Pewnie  niektórym kojarzą się z różnego rodzaju ziołami lub nazwami traw z atlasu małego botanika. Nic z tych rzeczy. To polskie nazwy egzotycznych owoców , których w Peru jest zatrzęsienie i które możecie kupić na ulicznym straganie.

Postanowiłem pokazać Wam rzeczy dla Peruwianczyków naturalne, owoce codzienne, które mija się na ulicy, smakuje jako dodatki do obiadów, pije w postaci różnego rodzaju soków, drinków, czy deserów. To wszystko to owoce powszechne jak polskie jabłka, czy gruszki i tylko niewielka część tego bogactwa będzie tutaj pokazana.

Oferta jest tak duża, że sami tubylcy, często nie znają nazw wielu owoców i operują nazwami lokalnymi, usłyszanymi od ulicznych sprzedawców.

Carambola to wspomniamy Oskomian pospolity nazywany gwiaździstym owocem o słodko kwaśnym smaku. Można ją spożywać na surowo, ale lokalnym mieszkańcom służy głównie do wyrobu pysznych soków skutecznie gaszących pragnienie. Choć można jej używać jako dodatek do sałatek, marynaty, wyróbu sosów lub dżemu to te przeznaczenia są przecientnemu Peruwiańczykowi nie znane.

Granadilla jest gatunkiem marakui, w Peru jest uprawiana na plantacjach po wschodniej stronie Andów.  Nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i pierwotnie była używana jako zdrobnienie od owoca granatu. Po odkrojeniu górnej części z łodyżką wyjada się łyżeczką miąż ze środka. Polecana kobietom w ciąży. Galaretowate wnętrze zawiera sporo jadalnych pestek, wszystko o aromatycznym, słodkim smaku.

 

Cherimoya to o niej Mark Twain powiedział, że jest nasmaczniejszym owocem danym ludziom. Pochodzi z andyjskich dolin górskich od Argentyny po Kolumbie. Nazwa owocu pochodzi z języka Qechua oznaczała „zimne nasiono” ponieważ drzewo Cherimoya porasta duże wysokości od 1300 do 2600 m.n.p.m. Różne odmiany mają inny smak i kształt.

Noni to po polsku Morwa Indyjska, krzew porastający zarówno lasy jak i otwarte skaliste przestrzenie. Dojrzewa około 18 nastu miesięcy i wydaje od 4-8 kg owoców. W Peru powszechnie stosowana w medycynie ludowej, sok z jej owoców powszechnie uważa sie za leczniczy, wspomagający procesy zdrowotne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Aguaje to owoc palmy Moriche. Drzewa te osiagają 35 metrów wysokości i porastają bagna i mokradła, oraz duże tereny dżungli. Jadalne owoce zawierają dużo witaminy C, przez mieszkańców wykorzystywane są do wyrobu orzeźwiających soków, a także w leczeniu oparzeń. Sam owoc jest smakołykiem małp, a drzewo stanowi schronienie dla wielu gatunków ptaków.

Lucuma, owoc Inków,  z angielskiego zwana eggfruit była rozpowszechniona na terenach obejmujących imperium Inków, a pierwsze ślady jej stosowania są przedstawione na ceramikach ludu Moche. Owoce wewnątrz bardzo suche, takie „ugotowane żółtko”ale o doskonałym, niepowtarzalnym smaku orzechów. Wartością odżywczą Lucumy zainteresowały się różne koncerny sporzywcze, a jej eksport rośnie z każdym rokiem sprawiając, że jest jednym z najdroższych peruwiańskich owoców. Zapotrzebowanie na smak Lucymy w Peru i Chile znacznie przewyższa popularne smaki truskawek, wanilii czy czekolady.

peruecologico.com.pe

Tuna, czyli owoc Opuncji występuje na rozległych terenach pustynnych. Te owoce kaktusa posiadają kształt zbliżony do jajka, rozmiar około 10 cm i soczysty , smaczny miąż w smaku przypominający trochę arbuza. Po rozkrojeniu warstwy wierzchniej ukazuje się najczęściej czerwony środek usiany jadalnymi ciemnymi pestkami. Plantacje tej rośliny można spotkać na pustynnych terenach wokół Ica lub Nazca.

zapraszam na: www.southamerica.blog.onet.pl


7 089 wyświetleń